Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej informacji na stronie.

Powrót na górę strony

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Wiarygodna szkoła

Konto Rady Rodziców

Konto Rady Rodziców do wpłat na komitet rodzicielski

Bank Spółdzielczy w Mykanowie

Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lgocie Małej,

ul. Szkolna 1/3, 42-282 Kruszyna

88 82580005 2000 0017 9908 0001

Uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania imienia Henryka Drzazgi

Szkole Podstawowej w Lgocie Małej

 

14 października 2020 r. w Lgocie Małej odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania imienia Henryka Drzazgi Szkole Podstawowej w Lgocie Małej. Niestety ze względu na trudną sytuację epidemiczną w kraju obchody miały charakter zamknięty.

Całość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy w Lgocie Małej, gdzie został poświęcony sztandar, a następnie uczestnicy wraz z pocztem sztandarowym przemieścili się do sali OSP w Lgocie Małej. Tam zostały odczytane listy od: Senatora Rzeczypospolitej Polskiej dra Ryszarda Majera, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidii Burzyńskiej, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Giżyńskiego, Dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach mgr Alicji Janowskiej, prof. dra hab. Biologii Molekularnej Polskiej Akademii Nauk Tadeusza Rorata. Pani wójt Jadwiga Zawadzka wbiła symbolicznego gwoździa w imieniu wszystkich sponsorów sztandaru, uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn szkoły, a następnie rozpoczęła się część artystyczna na cześć patrona.

Pan Henryk Drzazga to postać bardzo zasłużona dla mieszkańców Lgoty Małej i okolic. W latach 1941 – 1944 przyjeżdżał z Radomska na rowerze, by w Lgocie Małej prowadzić tajne nauczanie. Już w 1948 r. podjął starania o zelektryfikowanie Lgoty Małej, Teklinowa i przystanku PKP w Teklinowie. W czynie społecznym, wysiłkiem własnych rąk i mieszkańców, bez żadnego dofinansowania z państwa doprowadził do wybudowania Szkoły Podstawowej w Lgocie Małej.

Za swoją działalność na rzecz oświaty, wychowania i walki o niepodległość (brał udział w kampanii wrześniowej) otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Odznakę 1000 – lecia Państwa Polskiego, Honorową Odznakę Województwa Łódzkiego, Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Złotą Odznakę ZNP, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Ustanowienie Pana Henryka Drzazgi patronem Szkoły Podstawowej w Lgocie Małej oraz poświęcenie sztandaru szkoły stało się wspólnym celem dyrektora szkoły, byłych i obecnych nauczycieli, uczniów, absolwentów, rodziców, mieszkańców oraz radnych z Lgoty Małej.

14 października 2020 r. udało się ten cel zrealizować.

 

 

Gmina Kruszyna

Facebook

Informator o szkolnictwie ponadpodstawowym na terenie Częstochowy i trzech powiatów

Konto Rady Rodziców

Konto Rady Rodziców do wpłat na komitet rodzicielski Bank Spółdzielczy w Mykanowie Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lgocie Małej, ul. Szkolna 1/3, 42-282 Kruszyna 88 82580005 2000 0017 9908 0001

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.