Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej informacji na stronie.

Powrót na górę strony

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Wiarygodna szkoła

Konto Rady Rodziców

Konto Rady Rodziców do wpłat na komitet rodzicielski

Bank Spółdzielczy w Mykanowie

Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lgocie Małej,

ul. Szkolna 1/3, 42-282 Kruszyna

88 82580005 2000 0017 9908 0001

Historia nie tylko naszej szkoły.


Wieś, której początki sięgają prawdopodobnie XIV w. Nazwa Lgota świadczy, że jest to miejscowość, która została założona „na surowym korzeniu”, tzn. lokacja wsi została przeprowadzona w miejscu dotąd niezagospodarowanym i niezamieszkanym. W 1827 roku wieś liczyła 37 domów i 289 mieszkańców wraz z osadą Dębin. W czasie powstania styczniowego w dworze znajdował się szpital polowy dla powstańców. Obecnie wyremontowany dwór z przełomu XIX i XX wieku stanowi własność prywatną. W 1914 r. między Lgotą a Wikłowem stoczona była bitwa wojsk Rosji Carskiej z Austro -Niemcami. Na skrzyżowaniu dróg w centrum wsi stoi okazała kapliczka wzniesiona przez mieszkańców po II wojnie światowej z wdzięczności za ocalenie wsi, odnowiona w 2007 r. Obok budynek Szkoły Podstawowej wybudowany czynem społecznym z inicjatywy jej ówczesnego kierownika Henryka Drzazgi: oddany do użytku w 1963 r. Występują tutaj duże obszary łąk, a w pobliskich lasach rozległe torfowiska i tajemnicze kopce.

Materiał pochodzi ze strony: www.turystyka-weekendowa.pl

Odziedziczyliśmy szkołę po naszych przodkach, wyznając tę zasadę czujemy się odpowiedzialni za jej stan. Szkoła w Lgocie Małej była wybudowana przez naszych rodziców i dziadków pod kierownictwem Henryka Drzagi. Chciałbym krótko scharakteryzować jak było ciężko wybudować szkołę 50 lat temu. Muszą się o tym dowiedzieć nasi uczniowie. Nie można było kupić wtedy materiałów budowlanych. Pan Drzazga był człowiekiem mądrym, pracowitym, twardym i upartym. Dzięki mocnemu charakterowi wybudował cegielnię, a następnie wypalał cegłę z pomocą naszych dziadków i rodziców naszej miejscowości. Była to ciężka i mozolna praca, gdyż trzeba było kopać glinę, wyrabiać ręcznie, nakładać w formy i wypalać. Musiał wypalić bardzo dużo cegły, żeby wybudować szkołę, ale i sprzedać pozyskując w ten sposób pieniądze na inne materiały, no i opłacić murarza. Nie było wtedy funduszy unijnych, ludzie żyli z rolnictwa, mało kto pracował gdzie indziej. Codziennie w cegielni i przy budowie szkoły pracowało dużo mieszkańców. Zaznaczam, że w swoim gospodarstwie mieli też dużo pracy, gdyż nie było maszyn, ani traktorów. W polu i na łące pracowano ręcznie. Pan Drzaga chodził codziennie, dom po domu każdego mieszkańca. Notorycznie namawiał do pracy przy szkole, nie wychodząc z domu, dopóki nie uzyskał pracownika. Praca posuwała się w szybkim tempie, gdyż mieszkańcy byli zorganizowani i wdzięczni panu Drzazdze za budowę szkoły. Szkoła jest solidnie wybudowana, co poświadczyli fachowcy, którzy wykonywali elewacje. Jak na tamte czasy, zostały wybudowane sutereny, jest jednopiętrowa, ma duże poddasze i dużo pomieszczeń. Nasza szkoła powinna nosić imię „Henryka Drzazgi”. Dzięki funduszowi sołeckiemu w tym roku wykonaliśmy 950m˛ elewacji szkoły i przedszkola. Fundusz sołecki, to 19tys.zł. Mamy powody do zadowolenia, gdyż udało nam się jeszcze zwiększyć poziom sumy funduszu sołeckiego o „fundusz własny”. Od sponsorów, mieszkańców dobrej woli i z festynu udało się zebrać ponad 10tys.zł. pozostała nam jeszcze jedna zachodnia ścian na następny rok. Nasza szkoła jako Zespół Szolno-Przedszkolny od 2009r jest pod czujnym okiem pani dyrektor Joanny Stacherczak. Szkoła nabrała szczególnego uroku, wygląda estetycznie, jest wizytówką naszej miejscowości. Ogólnie mieszkańcy, nauczyciele i uczniowie są zadowoleni z tego pomysłu. Muszę podkreślić, że mieszkańcy Lgoty Małej niemal wszystkie przedsięwzięcia wykonują sami. Nie mamy tego szczęścia, jak inne wioski, że mają wszystko podane jak na tacy. Nie tylko szkołę budowaliśmy… Budowaliśmy także remizę OSP, kościół na środku wsi, kapliczkę, a nawet sklep, bo wcześniej „przechodził” z domu do domu.

Materiał pochodzi z gazety: Głos Gminy 5/27.

Gmina Kruszyna

Facebook

Informator o szkolnictwie ponadpodstawowym na terenie Częstochowy i trzech powiatów

Konto Rady Rodziców

Konto Rady Rodziców do wpłat na komitet rodzicielski Bank Spółdzielczy w Mykanowie Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lgocie Małej, ul. Szkolna 1/3, 42-282 Kruszyna 88 82580005 2000 0017 9908 0001

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.